Jak se na fotografování připravit
- Klidně použijte mobilní telefon, není třeba používat fotoaparát. Nezapomeňte hadříkem důkladně očistit čočku mobilu.
- Foťte zásadně umyté a poté osušené auto – mokré „fleky“ po mytí nevypadají dobře a lesknou se, pod autem jsou loužičky vody.
- Vždy vyčistěte interiér, alespoň vysavačem na benzince. Palubní desku otřete hadrem od prachu.
- Vyberte vhodnou lokalitu vzhledem k typu vozu – nehodí se například fotit sporťák v lese, offroad na sídlišti a podobně.
- Zamyslete se nad směrem, odkud svítí slunce; barva auta nejlépe vynikne, pokud po něm necháte světlo „sklouznout“. Pokud by byl zdroj světla proti fotografovi, barva a detaily by zanikly – nefoťte tedy raději v protisvětle (byť zkušený fotograf takto může vyrobit zajímavý snímek). Ideální je fotit pod mrakem, kdy je světlo rozptýlené. Pozor na západ slunce – světlo je sice měkké, ale focení mohou komplikovat dlouhé stíny, případně kombinace teplého světla a odraz modrého nebe na autě.
Jak fotit exteriér
- Auto vždy foťte na šířku. Fotky snímané mobilem na výšku jsou jinak zbytečně malé; ty si nechejte na Instagram.
- Nevyužívejte širokoúhlý režim fotoaparátu – široký objektiv totiž deformuje obraz. Navíc je to většinou zbytečné, i základní nastavení mobilních foťáků je dostatečně širokoúhlé.
- Základní zásada: vždy vyfoťte celé auto, ne výškovou či šířkovou půlku; takových příšerných „polofotek“ je plná inzerce. Auto umístěte doprostřed snímku, není třeba vytvářet umělecký dojem.
- Vždy foťte z úrovně světel či z podhledu, nikdy z úrovně ramen fotografa. Výjimku můžete udělat u nízkých sporťáků, kde to někdy vypadá dobře.
- Nafoťte auto ze všech čtyř rohů. Můžete experimentovat s úhly – zabrat více bok nebo naopak předek a zadek auta, pokud budete správně kombinovat, získáte dvě fotky s převahou boční části a dvě fotky s převahou přední a zadní části auta.
- Další fotky by měly obsahovat detaily přední a zadní části vozu, případná poškození a motorový prostor.
- Kola buď natočte k fotografovi, nebo je nechejte rovně; nikdy nefoťte pneumatiku.
- Snažte se, aby za autem bylo jednotné pozadí (zeď, obzor) a aby ze střechy „netrčely“ například značky nebo sloupy.
Jak fotit interiér
- Také uvnitř foťte vždy na šířku. I zde je lepší vyhnout se širokoúhlému režimu, který deformuje obraz a je citlivější na množství světla.
- Vyfoťte celek interiéru z pravé zadní sedačky - sklopte přední opěradla co nejvíc dozadu, aby byly vidět sedáky. Nezabírejte zbytečně hodně výhledu z čelního okna (automatické vyvažování kontrastu by vám zbytek fotky zbytečně ztmavilo), zaberte více právě sedáky a středový tunel.
- Vyfoťte celou řidičovu sedačku, nejlépe skrz otevřené řidičovy dveře s otevřeným oknem; případně i další sedačky podobným stylem.
- Nezapomeňte na nadstandartní výbavu (ventilované sedačky, adaptivní tempomat, prémiový audiosystém, panoramatická střecha apod.). A také na fotku zavazadlového prostoru.